Bornebusch om en fulskådis revansch
I åratal väntade hon på nästa stora dramaroll. Förgäves. Till sist tog hon saken i egna händer. Nu skriver Josephine Bornebusch manus, regisserar och spelar huvudrollen i prisade tv-serien Älska mig. Äntligen får hon vara både rolig och orolig.
// Foto: Johan Bergmark
Lyssna på artikeln
I åratal väntade hon på nästa stora dramaroll. Förgäves. Till sist tog hon saken i egna händer. Nu skriver Josephine Bornebusch manus, regisserar och spelar huvudrollen i prisade tv-serien Älska mig. Äntligen får hon vara både rolig och orolig.
Bornebusch har diskret transporterat en portion norskt snus med mintsmak och extra nikotin från dosan på bordet framför sig till överläppen när hon säger:
– Det finns ingen jag hellre skulle vilja jobba med än Tuva Novotny. Men jag brukade verkligen avsky henne. Hon var alltid på samma provfilmningar som jag och hon fick rollen, varje gång.
Vi är inte på Solsidan eller ens i närheten.
Det är anmärkningsvärt hur lite Josephine Bornebusch har gemensamt med sin berömda rollkaraktär, den statusbesatta Mikaela ”Mickan” Schiller i tv-serien. Medan Mickan desperat polerar ytan för att till varje pris framstå som framgångsrik, eller bara rik, vittnar Josephine snarare om ett liv på skuggsidan:
Nej, hon har aldrig köpt ett designerplagg. När kompisarna fick studentklänningar hade mamma sytt en byxdress av gardintyg.
Nej, hon kommer inte från en fin familj, även om efternamnet är adligt. Släktens vapensköld ser ut som konstruktionsritningen till ett avloppssystem. Hon växte upp med höns i trädgården, en storfamilj med hel- och halvsyskon. Hon har två bröder som heter Isak. Julklappsutdelningen brukade ta nio timmar.
Nej, karriären är inte kantad av framgångar, utan lunkade i många år så trögt att det är förvånande att den inte självdog av syrebrist.
Ambition har aldrig varit problemet. Josephine Bornebusch läste Brecht och pluggade Stanislavskij. Försökte leva upp till den ryske guruns dedikation, disciplin och integritet, kämpade med att förstå hans metoder för undersökandet av det teoretiska som katalysator för kreativ utveckling. Belöningen: en roll i såpoperan Hotel Seger i Kanal 5, av de inblandade kallad Hotel Suger.
– Jättebra skola. Otroligt dålig tv-serie. Vi är många som råkat radera den ur våra CV, sammanfattar hon.
Ta del av all vår journalistik!
För 69 kronor i månaden får du ta del av all vår journalistik. Enkelt att bli medlem, enkelt att säga upp. Det här ingår:
- Nya intervjuer, analyser, krönikor, bokutdrag, quiz och reportage varje vecka
- Läs allt ur vårt systermagasin Vi Läser
- Alla artiklar finns inlästa
- Veckobrevet, litteraturbrevet och kulturtipsbrevet i din mejlkorg
- Få tillgång till Vi-appen