Den här författaren är populärast att somna till
Allt fler lyssnar på ljudböcker för att somna – eller somna om. Men vilken författare vill vara ett sömnmedel – och vem är populärast på natten?
// Foto: Alex Gorey
Allt fler lyssnar på ljudböcker för att somna – eller somna om. Men vilken författare vill vara ett sömnmedel – och vem är populärast på natten?
Att läsa för sina barn på kvällen hjälper dem att komma till ro inför natten. Nu tar allt fler vuxna litteraturen till hjälp av samma skäl.
Maria Franzon, 51 år, är aktiv ljudbokslyssnare. Hon har alltid läst sent in på natten eftersom hon haft svårt att lägga ifrån sig en spännande bok. De senaste åren har hon gått över till ljudböcker eftersom hon kan handarbeta samtidigt. Men hennes nattlyssning skiljer sig från den under dagen. Vid den tiden på dygnet använder hon böckerna för att skingra tankarna, om hon är ofrivilligt vaken.
– Då vill jag lyssna på något som inte är för spännande eller för bra, det ska vara lagom intressant. Om jag somnar mitt i en bok spolar jag inte tillbaka på morgonen, utan låter oftast det vara, säger hon.
Just nu: Halva priset i ett halvår
Fortsätt att läsa artikeln genom att bli prenumerant.
Ingen bindningstid, säg upp när du vill. Betala 34 kronor i månaden i sex månader. Det här ingår:
- Läs allt från Vi och vårt systermagasin Vi Läser – utan bindningstid
- Quiz och korsord
- Läs på sajten eller i appen, lyssna på artiklar eller bläddra i e-tidningen
- Håll dig uppdaterad med veckobrevet, litteraturbrevet och kulturtipsbrevet i din mejlkorg

