När Martin Melin gick till riksdagens högtidliga öppnande i chinos och kavaj skapade han rubriker. Men att minst en tidigare realitystjärna sitter i riksdagen är rimligt statistiskt sett, skriver Kalle Lind.

Det är förstås orättvist att kalla Liberalernas rättspolitiska talesperson Martin Melin för en skandal. Det är inte det minsta skandalöst att han sitter i riksdagen. Riksdagen ska representera folket och rent statistiskt bör där sitta en och annan polis, en och annan dokusåpastjärna och en och annan av Camilla Läckbergs exmän. Martin Melin representerar alla folkgrupperna. Det är demokratiskt rimligt.

Däremot kan man nog se Martin Melin som en ständig fadäsorsakare, en sådan vars presstalesperson alltid har ett lätt plågat ansiktsuttryck och ser ut att äta lite mer Losec än genomsnittet.