Enastående om irisk klagosång
Den irländska poeten och essäisten Doireann Ní Ghríofa har skrivit en roman som tar avstamp i klagosången Eibhlín Dubh Ní Chonaill komponerade efter att hennes make Art Ó Laoghaire hade dödats 1773. Resultatet är enastående.
Doireann Ní Ghríofa. // Foto: Bríd O'Donovan
Lyssna på artikeln
Den irländska poeten och essäisten Doireann Ní Ghríofa har skrivit en roman som tar avstamp i klagosången Eibhlín Dubh Ní Chonaill komponerade efter att hennes make Art Ó Laoghaire hade dödats 1773. Resultatet är enastående.
Ett spöke i strupen
Roman
Författare: Doireann Ní Ghríofa
Översättning: Erik Andersson
Förlag: Rámus förlag
Den 4 maj 1773 faller den karismatiske men eldfängde irländaren Art Ó Laoghaire offer för ett bakhåll. Mordet blir slutpunkten i konflikten mellan katoliken Ó Laoghaire och protestantiska makthavare på Irland (som i praktiken då styrs av London). Det är också inledningen på den klassiska Klagosång för Art Ó Laoghaire, som hans änka Eibhlín Dubh Ní Chonaill komponerade. Kvädet traderades muntligt tills det skrevs ner några decennier senare. Det anses i dag vara det främsta iriska verket av sin tid.
Läs 3 månader för 3 kronor!
Betala tre kronor för tre månaders läsning. Därefter 69 kr per månad.
Enkelt att bli medlem, enkelt att säga upp. Det här ingår:
- Nya intervjuer, analyser, krönikor, bokutdrag och reportage varje vecka
- Quiz & korsord
- Läs allt ur vårt systermagasin Vi Läser
- Få tillgång till e-tidningen
- Alla artiklar finns inlästa
- Veckobrevet, litteraturbrevet och kulturtipsbrevet i din mejlkorg
- Få tillgång till Vi-appen

