I ett rasande nyhetsflöde ska de hjälpa oss att skilja lögner och konspirationsteorier från fakta. Fyra svenska USA-korrespondenter berättar om den svåra rapporteringen inför det amerikanska ödesvalet.

Här berättar SVT-korrespondenten Fouad Youcefi om attacken mot Donald Trump och om hur det är att bli ”lite amerikaniserad”.

”Om en USA-korrespondent skulle säga att det här livet går att kombinera med vänner, familj och fritid skulle jag inte tro på det. Det är så mycket att göra i perioder att alla relationer tar skada. Min fru är som tur är väldigt förstående, vilket gjorde att jag kunde tacka ja till jobbet. Presidentens partner är ju rikets första dam – eller möjligen förste man efter höstens val. Det är lite samma sak för oss. Min fru är korrespondent-fru. Det är en roll man behöver förbereda sig för och stå ut med. Plötsligt händer något som helt enkelt inte går att ignorera, som att Donald Trump blir skjuten. Då spelar det ingen roll att jag hade min första lediga dag på länge, att vi var hos några vänner och hade plockat fram ett sällskapsspel. Det var bara att resa sig upp och förklara för alla att jag måste iväg. Jag åkte hem, hämtade resväskan som nästan alltid står färdigpackad och sedan körde jag fyra timmar norrut från Washington D.C. Det blev en hektisk natt och det har inte lugnat ner sig sedan dess.