Lisa Ekdahl: ”Jag kan vara så satans långsint”
Lisa Ekdahl njuter oändligt av små, enkla ting, älskar att cykla lite planlöst utan mål och önskar att hon kunde älska alla människor.
// Illustration: Annelie Carlström
Lyssna på artikeln
Lisa Ekdahl njuter oändligt av små, enkla ting, älskar att cykla lite planlöst utan mål och önskar att hon kunde älska alla människor.
Hur skulle du beskriva dig själv?
– Jag är en person som kan njuta oändligt mycket av dom små enkla tingen, som en kopp te, lite fågelkvitter, vinden i håret när jag cyklar. Men jag ser gärna att det då och då dyker upp ett äventyr! Det är också viktigt. Kanske en inbjudan att spela på en stor jazzfestival i Istanbul eller en tillfällig flytt till en ny stad. Men när jag väl är där är det sannolikt att det jag njuter mest av är en kopp te, lite fågelkvitter och vinden i håret.
Vilket vägval i livet har format dig mest?
Ta del av all vår journalistik!
För 69 kronor i månaden får du ta del av all vår journalistik. Enkelt att bli medlem, enkelt att säga upp. Det här ingår:
- Nya intervjuer, analyser, krönikor, bokutdrag, quiz och reportage varje vecka
- Läs allt ur vårt systermagasin Vi Läser
- Alla artiklar finns inlästa
- Veckobrevet, litteraturbrevet och kulturtipsbrevet i din mejlkorg
- Få tillgång till Vi-appen