Manga, ljudböcker och – vad mer? Trender för litteraturåret 2025
Nytt år, nya möjligheter. Och hot. Här är vad som väntar svenska läsare under 2025.
// Foto: Susan Q Yin/Unsplash
Lyssna på artikeln
Nytt år, nya möjligheter. Och hot. Här är vad som väntar svenska läsare under 2025.
Trend 1: Framväxten av ljudboksförfattare som skriver fem till tio böcker eller mer per år
Ljudboksformatet är perfekt för bokserier. Varje gång en författare ger ut en bok i en serie så lyfts backlisten upp direkt och säljer nästan lika mycket eller mer än den nya boken. När beslutet för en lyssnare är en knapptryckning bort så är möjligheten granne med behovet. Det fungerar inte för pappersböcker även om backlisten finns tillgänglig.
Det här skapar också en miljö för författare som vill skriva massor av böcker. Där den fysiska bokhandeln är begränsad på grund av utrymme och marknadsföringsrutiner, är ljudboksplattformarna optimala för att ge ut en serie böcker varje år. En i månaden? En varannan månad? En i kvartalet? Det spelar ingen roll, lyssnarna finns där.
Det här har lett till att ett växande antal författare och förlag har identifierat en ny genre, eller en ny möjlighet: författare som skriver en massa, men kortare, böcker varje år. Ofta tre till fem timmar lyssningslånga.
Den ”finare” litteraturälskaren ser ofta ner på den här utvecklingen. Kan det bli någon kvalitet när det går så fort? Minns då följetongsförfattarna på 1800-talet; Gustave Flaubert, Charles Dickens, Alexandre Dumas den äldre, Arthur Conan Doyle och Honoré de Balzac bland många. Och minns August Strindberg som skrev oupphörligen.
Men minns också den så kallade kiosklitteraturen som skrevs och spreds i massupplagor i Sverige från 1930-talet och framåt. Många författare tog sina första steg där och att skriva en bok i veckan var inget ovanligt pensum. De hånades stort på den tiden men har i dag ett helt annat rykte. Då som nu gällde det framför allt tydligt kommersiell litteratur.
Trend 2: En levande subkultur som bara växer och växer
Du läser inte om det i medierna, du hör det inte bland läsande vänner, men det är stort och det är en stadigt växande subkultur.
Manga (japanskt inspirerade eller producerade serietidningar kort uttryckt) var stort i Sverige under början av 2000-talet. I dag ges de ut på svenska av små specialförlag som Idegranen förlag.
Men på engelska! Där är det fortfarande stort. Manga är SF-bokhandelns enskilt största genre. Lägg till fantasy och SF så är försäljningen massiv i Sverige, det har den varit i många år.
Men tillväxten är stor i det dolda. På Adlibris har försäljningen av manga, fantasy och SF ökat med mer än 20 procent senaste året. Omsättningen är större än försäljningen av svenska deckare på sajten.
Topptiteln i Sverige för manga just nu: Berserk.
Trend 3: Historiska romaner och jakten på trygghet
Sedan flera år ser historiska romaner ut som en trend som kommer och går. När förlagen ser framgångarna för en Niklas Natt och Dag, en Ruth Kvarnström Jones eller en Katarina Widholm söker de febrilt efter svenska författare som kan skriva historiska romaner oavsett genre. Men att skriva historiska romaner är svårare än man tror. För att vara framgångsrik måste du känna till din tidsperiod. Missar du det, missar du att hamna på topplistorna. Så förlagen jagar nya författare som kan skriva och som kan tidsandan. Lyckas man är läsarna och lyssnarna där.
Drivkraften? Din gissning är lika god som min. Men frågar man runt bland förlagen dyker alltid samma argument upp; i vådliga tider tillfredsställer historiskt förankrade romaner en längtan efter trygghet. Så trenden lär fortsätta.
Trend 4: Efter år av eftergifter och läskris tas nu strid för läsning i skolan
Läsning kommer att sättas i fokus av politiska utspel de närmaste åren. Just nu samlas en kritisk massa av reaktioner på situationen inom svensk utbildning vilket gör att läsning kommer i blickfånget som en motvikt mot att många, alltför många, väljer att lyssna på litteratur och läromedel i skolan. På vägen blir kraven på läsförmåga och läskunnighet en central fråga.
Ur Vi Läser 2025 #1.
Läs mer: