När boken är konstverket
En konstnärsbok är inte detsamma som en konstbok. Nu släpps en bok om böckerna som är mer konst än litteratur.
Rumliggare/Booked room XVI (2007) av Lina Nordenström. // Foto: Helena Fernàndez Cavada
Lyssna på artikeln
En konstnärsbok är inte detsamma som en konstbok. Nu släpps en bok om böckerna som är mer konst än litteratur.
Artist’s books är den engelska benämingen – konstnärsböcker säger vi på svenska. Men det är inte böcker om konst eller konstnärer, utan böcker där volymen i sig är konstverket. Formen – bokbandet, typsnitten, papperet etcetera – är själva innehållet.
En konstnärsbok kan se ut hur som helst, men den förhåller sig alltid till boken som idé. Ofta görs de i mycket små upplagor, inte sällan bara i ett, handgjort exemplar.
Läs gratis hela sommaren!
Läs gratis i två månader (spara 138 kr). Därefter övergår prenumeration till 69 kr per månad. Enkelt att bli medlem, enkelt att säga upp.
Det här ingår:
- Nya intervjuer, analyser, krönikor, bokutdrag och reportage varje vecka
- Quiz och korsord
- Läs artiklar från vårt systermagasin Vi Läser
- Få tillgång till Vi:s e-tidning
- Läs eller lyssna på artiklarna
- Veckobrevet, litteraturbrevet och kulturtipsbrevet i din mejlkorg
- Få tillgång till Vi-appen

