Peter Handke återförtrollar världen i ny roman
I Peter Handkes 90-talsroman Mitt år i Ingenmansbukten heter det i en central passage: ”De äventyrsberättelser som har berört mig mest handlade om hur någon sökte efter den boplats som passade honom.”
// Foto: Alain Jocard
Lyssna på artikeln
I Peter Handkes 90-talsroman Mitt år i Ingenmansbukten heter det i en central passage: ”De äventyrsberättelser som har berört mig mest handlade om hur någon sökte efter den boplats som passade honom.”
Meningen är också en läsanvisning: så mycket av det Handke skrivit har handlat om den mest romantiska formen av hemlängtan – längtan till det hem man ännu inte har men kanske, någon gång, kommer att erövra.
Mitt år i Ingenmansbukten var en vacker och mångfacetterad berättelse om identifikationen med den plats man gjort till sin – i Handkes fall en förort utanför Paris. En lite bortglömd plats någonstans på tröskeln mellan stad och land, mellan modernitet och tradition. I den nya romanen är kulisserna desamma: förvildade trädgårdar, fläder och gamla lindar, gräs där man går barfota. Och så insekter – Handke har ofta haft en blick särskilt för fjärilars dans.
Läs gratis hela sommaren!
Läs gratis i två månader (spara 138 kr). Därefter övergår prenumeration till 69 kr per månad. Enkelt att bli medlem, enkelt att säga upp.
Det här ingår:
- Nya intervjuer, analyser, krönikor, bokutdrag och reportage varje vecka
- Quiz och korsord
- Läs artiklar från vårt systermagasin Vi Läser
- Få tillgång till Vi:s e-tidning
- Läs eller lyssna på artiklarna
- Veckobrevet, litteraturbrevet och kulturtipsbrevet i din mejlkorg
- Få tillgång till Vi-appen

