Recension: Ixelles av Johannes Anyuru
Johannes Anyuru – författare till Augustprisbelönade boken De kommer att drunkna i sina mödrars tårar – är tillbaka med en ny roman. IIxelles imponerar författaren med skimrande poetisk prosa.
// Foto: Anders Rundberg
Lyssna på artikeln
Johannes Anyuru – författare till Augustprisbelönade boken De kommer att drunkna i sina mödrars tårar – är tillbaka med en ny roman. IIxelles imponerar författaren med skimrande poetisk prosa.
Ur Vi #10 2022
Ixelles
Roman
Författare: Johannes Anyuru
Förlag:Norstedts
Om det är något Johannes Anyuru kan bättre än många andra, är det att suggerera fram en påtaglig, närmast påträngande stämning som balanserar på gränsen mellan brutal realism och undflyende fantasi. Så även i hans nya roman, Ixelles.
I denna brokiga berättelse, lagd som en mosaik av skärvor, rör sig Anyuru sömlöst i tid och rum. Liksom i Augustprisbelönade De kommer att drunkna i sina mödrars tårar (2017), där flickan som deltar i ett terrorattentat talar inifrån framtiden, finns också här en röst som talar, om inte från en annan tid, så från ett slags parallell tillvaro. För läsaren innebär den här rösten en konstant osäkerhet om hur romanens verklighet är beskaffad.
Läs gratis hela sommaren!
Läs gratis i två månader (spara 138 kr). Därefter övergår prenumeration till 69 kr per månad. Enkelt att bli medlem, enkelt att säga upp.
Det här ingår:
- Nya intervjuer, analyser, krönikor, bokutdrag och reportage varje vecka
- Quiz och korsord
- Läs artiklar från vårt systermagasin Vi Läser
- Få tillgång till Vi:s e-tidning
- Läs eller lyssna på artiklarna
- Veckobrevet, litteraturbrevet och kulturtipsbrevet i din mejlkorg
- Få tillgång till Vi-appen

