Recension: ”Knutar” av Gunnhild Øyehaug
Gunnhild Øyehaug skildrar vanlig norsk vardag med en känslig och lätt prosa. I på ytan enkla noveller står det enskilda ögonblicket av liv alltid i centrum, och bakom orden finns så mycket mer.
// Foto: Unsplash/John O'Nolan
Lyssna på artikeln
Gunnhild Øyehaug skildrar vanlig norsk vardag med en känslig och lätt prosa. I på ytan enkla noveller står det enskilda ögonblicket av liv alltid i centrum, och bakom orden finns så mycket mer.
Knutar
Noveller
Författare: Gunnhild Øyehaug
Översättare: Marie Lundquist
Förlag: Nirstedt/litteratur
”Ibland är det så, när man läser, att enstaka meningar träffar en motståndslöst. Det är som om de säger allt man någonsin har försökt säga, eller försökt få till, eller allt man rätt och slätt är.” Så heter det i en av novellerna i Gunnhild Øyehaugs novellsamling ”Knutar” – och det står klart att det är just sådana meningar författaren själv hela tiden är på jakt efter att skriva.
Läs gratis hela sommaren!
Läs gratis i två månader (spara 138 kr). Därefter övergår prenumeration till 69 kr per månad. Enkelt att bli medlem, enkelt att säga upp.
Det här ingår:
- Nya intervjuer, analyser, krönikor, bokutdrag och reportage varje vecka
- Quiz och korsord
- Läs artiklar från vårt systermagasin Vi Läser
- Få tillgång till Vi:s e-tidning
- Läs eller lyssna på artiklarna
- Veckobrevet, litteraturbrevet och kulturtipsbrevet i din mejlkorg
- Få tillgång till Vi-appen

