Malmöligan: Sex poeter, droger och rock’n’roll
I slutet av april avled författaren Kristian Lundberg. Han var en av sex medlemmar i den mytomspunna Malmöligan. Här är berättelsen om de desperata punkpoeterna.
Kristian Lundberg fotograferad i Malmö 2013. // Foto: Jeppe Gustafsson/Shutterstock
Lyssna på artikeln
I slutet av april avled författaren Kristian Lundberg. Han var en av sex medlemmar i den mytomspunna Malmöligan. Här är berättelsen om de desperata punkpoeterna.
Treans buss från Malmö Central till Värnhemstorget. Det är Kristian Lundbergs kvarter, den mytiska mittpunkten i hans författarskap, ett utgångsläge och ett bottenläge, hem och helvete på samma gång, Värnhemstorget är en knutpunkt för bussar vid Malmös östra infart som i decennier också varit en knutpunkt för utslagna och missbrukare. Kristian Lundberg återvände i sitt skrivande ständigt till dessa barndomskvarter.
Just nu: Halva priset i ett halvår
Fortsätt att läsa artikeln genom att bli prenumerant.
Ingen bindningstid, säg upp när du vill. Betala 1 krona första månaden, därefter 69 kr per månad. Det här ingår:
- Läs allt från Vi och vårt systermagasin Vi Läser – utan bindningstid
- Quiz och korsord
- Läs på sajten eller i appen, lyssna på artiklar eller bläddra i e-tidningen
- Håll dig uppdaterad med veckobrevet, litteraturbrevet och kulturtipsbrevet i din mejlkorg

