Margareta Magnusson försöker alltid hitta ljuset
Hon bokdebuterade 2017 – 81 år gammal – med Döstädning och skapade en snackis som gavs ut i 32 länder. Nu är Margareta Magnusson tillbaka med Levnadsråd från någon som troligtvis kommer dö före dig.
// Foto: Alexander Mahmoud
Lyssna på artikeln
Hon bokdebuterade 2017 – 81 år gammal – med Döstädning och skapade en snackis som gavs ut i 32 länder. Nu är Margareta Magnusson tillbaka med Levnadsråd från någon som troligtvis kommer dö före dig.
I debuten låg fokus på att underlätta tillvaron för de efterlevande. Boktiteln på engelska var The Gentle Art of Swedish Death Cleaning och numera finns forum på nätet där tusentals medlemmar diskuterar döstädning.
– Det har blivit nästan som en sekt. Jag läser och funderar ibland på om jag ska blanda mig i och korrigera vissa saker de missförstått, men jag låter bli, säger författaren själv.
Just nu: Halva priset i ett halvår
Fortsätt att läsa artikeln genom att bli prenumerant.
Ingen bindningstid, säg upp när du vill. Ingen bindningstid, säg upp när du vill. Betala 34 kronor i månaden i sex månader. Det här ingår:
- Läs allt från Vi och vårt systermagasin Vi Läser – utan bindningstid
- Quiz och korsord
- Läs på sajten eller i appen, lyssna på artiklar eller bläddra i e-tidningen
- Håll dig uppdaterad med veckobrevet, litteraturbrevet och kulturtipsbrevet i din mejlkorg

