Hyllad rappare – och kriminell. Hur skriver man en bok om Yasin?
Mohamed Yussuf skrev förlagskontrakt på en bok om Yasin, en av Sveriges största och mest kontroversiella artister. Men det gick inte som Yussuf tänkt sig. Nu är slutligen Nation av poeter klar.
Rapartisten Yasin är huvudperson i Mohamed Yussufs ”En nation av poeter”. Vi har följt författaren under mer än två års tid – en tid av tro, tvivel och missade deadlines. // Foto: Colors Studios, J Willz, Press
Lyssna på artikeln
Mohamed Yussuf skrev förlagskontrakt på en bok om Yasin, en av Sveriges största och mest kontroversiella artister. Men det gick inte som Yussuf tänkt sig. Nu är slutligen Nation av poeter klar.
Den gröna drömfångaren, fäst i backspegeln, hoppar i takt med att Mohamed Yussuf kör systerns svarta Audi längs med de skumpiga grusvägarna utmed Falkenbergs kustremsa.
Läs gratis i två månader!
Läs gratis i två månader (spara 138 kr). Därefter övergår prenumeration till 69 kr per månad. Enkelt att bli medlem, enkelt att säga upp.
Det här ingår:
- Nya intervjuer, analyser, krönikor, bokutdrag och reportage varje vecka
- Quiz och korsord
- Läs artiklar från vårt systermagasin Vi Läser
- Få tillgång till Vi:s e-tidning
- Läs eller lyssna på artiklarna
- Veckobrevet, litteraturbrevet och kulturtipsbrevet i din mejlkorg
- Få tillgång till Vi-appen

