Maria Sveland: ”Varför finns så få vettiga romaner om klimakteriet?”
Var finns Den Stora Romanen om klimakteriet – nu när Det mest förbjudna är så gammal att boken själv borde vara i övergångsåldern? Maria Sveland bläddrar besviket genom förnumstiga böcker, tills hon hittar Miranda Julys nya bok Alla fyra.
Författaren, skådespelaren, musikern, konstnären och regissören Miranda July. // Foto: Dana Scruggs
Lyssna på artikeln
Var finns Den Stora Romanen om klimakteriet – nu när Det mest förbjudna är så gammal att boken själv borde vara i övergångsåldern? Maria Sveland bläddrar besviket genom förnumstiga böcker, tills hon hittar Miranda Julys nya bok Alla fyra.
Hon brukade komma släntrande ner till stranden framåt sena eftermiddagen, just när havet stillnade och den grekiska hettan mildrades.
En magnifik uppenbarelse trots att hennes pärlbeströdda sandaletter sjönk ner i sanden och fick henne att stappla en aning. Sminket var utsmetat, det knallrosa läppstiftet blandade sig med den turkosa ögonskuggan, en konsekvens av hettan eller om det berodde på försämrad syn. Jag var trettio och hon någonstans i den avlägsna femtioårsåldern.
Läs gratis i två månader!
Läs gratis i två månader (spara 138 kr). Därefter övergår prenumeration till 69 kr per månad. Enkelt att bli medlem, enkelt att säga upp.
Det här ingår:
- Nya intervjuer, analyser, krönikor, bokutdrag och reportage varje vecka
- Quiz och korsord
- Läs artiklar från vårt systermagasin Vi Läser
- Få tillgång till Vi:s e-tidning
- Läs eller lyssna på artiklarna
- Veckobrevet, litteraturbrevet och kulturtipsbrevet i din mejlkorg
- Få tillgång till Vi-appen

